Biopolym. Cell. 2024; 40(3):205-205.
Хроніка та інформація
Білок-адаптор Ruk/CIN85 є новим ключовим регулятором епітеліально-мезенхімальної пластичності в ракових клітинах і потенційною терапевтичною мішенню
- Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України
вул. Леонтовича, 9, Київ, Україна, 01054
Abstract
Довгий час в області молекулярної онкології домінувала геноцентрична парадигма етіології та патогенезу пухлинних захворювань. Згідно з цією парадигмою, рак – це генетичне захворювання, спричинене накопиченням соматичних мутацій, які призводять до функціонального дисбалансу між супресором пухлини та онкогенними сигналами. На сьогодні переконливо встановлено, що природні процеси дедиференціювання/трансдиференціювання, тісно пов'язані з явищем клітинної пластичності, відіграють важливу роль у контролі прогресування раку [1]. Біологічна програма, що лежить в основі всіх цих процесів, включає реципрокні переходи від епітеліальної до мезенхімальної ідентичності, які називаються EMT/MET, тоді як здатність клітин піддаватися EMT в даний час називається епітеліально-мезенхімальної пластичністю (EMP). ЕМТ кооптується раковими клітинами для набуття більш агресивного фенотипу пухлини, тісно пов'язаного з перетворенням неінвазивних пухлинних клітин у стовбуроподібні стани, підвищенням резистентності до терапії та метастатичного потенціалу. Крім того, ракові клітини, щоб збільшити свій міграційний та інвазивний потенціал, можуть набувати амебоїдних ознак (МАТ), як більш ефективного клітинного стану у спектрах ЕМТ [2]. Молекулярні стратегії, які організовують EMP, включають контекстно-залежні динамічні зміни в позаклітинному середовищі; подальша модуляція рецептор-опосередкованих сигнальних та метаболічних мереж; тонкий контроль епігенетичних подій; контроль патернів експресії генів та мікроРНК, трансляції та посттрансляційних модифікацій, які реалізуються у змінах фенотипу клітин та їх біологічних реакцій. Результати системних досліджень, отриманих у відділі клітинної сигналізації з використанням пухлинних клітин різного тканинного походження та моделей in vitro та in vivo, продемонстрували, що стабільна форсована експресія/пригнічення SH3-вмісного білка-адаптера Ruk/CIN85 супроводжується активацією/інгібуванням сигнальних шляхів, що ініціює глобальне ядерне та метаболічне перепрограмування, що призводить до переходів EM–MA/AM–ME залежно від оптимальної стехіометрії Ruk/CIN85 у внутрішньоклітинні сигнальні комплекси [3]. У сукупності отримані дані дають підстави розглядати адапторний білок Ruk/CIN85 як потужний фактор перепрограмування, який використовує клітинну пластичність для регулювання фенотипу пухлинних клітин і може бути корисним для розробки нових терапевтичних підходів.
Keywords: канцерогенез, епітеліально-мезехімальна пластичність, білки-адаптори, Ruk/CIN85
Повний текст: (PDF, англійською)
References
[1]
Ye X, Weinberg RA. Epithelial-Mesenchymal Plasticity: A Central Regulator of Cancer Progression. Trends Cell Biol. 2015; 25(11):675-86.
[2]
Graziani V, Rodriguez-Hernandez I, Maiques O, Sanz-Moreno V. The amoeboid state as part of the epithelial-to-mesenchymal transition programme. Trends Cell Biol. 2022;32(3):228-42.
[3]
Samoylenko A, Vynnytska-Myronovska B, Byts N, Kozlova N, Basaraba O, Pasichnyk G, Palyvoda K, Bobak Y, Barska M, Mayevska O, Rzhepetsky Y, Shuvayeva H, Lyzogubov V, Usenko V, Savran V, Volodko N, Buchman V, Kietzmann T, Drobot L. Increased levels of the HER1 adaptor protein Rukl/CIN85 contribute to breast cancer malignancy. Carcinogenesis. 2012; 33(10):1976-84.