Biopolym. Cell. 2013; 29(4):330-338.
Огляди
Дослідження мутацій та реорганізацій в геномі людини – шлях до з’ясування патогенезу моногенних і мультифакторних захворювань
1Лівшиць Л. А., 1Кравченко С. А., 1Нечипоренко М. В., 1Пампуха В. М., 1Грищенко Н. В., 1Лівшиць Г. Б., 1Соловйов О. О., 1Татарський П. Ф., 1Фесай О. А., 1Чернушин С. Ю., 1, 2Кучеренко А. М., 1, 2Гулковський Р. В.
  1. Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
    Вул. Академіка Заболотного, 150, Київ, Україна, 03680
  2. Навчально-науковий центр «Інститут біології»
    Київського національного університету імені Тараса Шевченка
    вул. Володимирська, 64/13, Київ, Україна, 01601
Підсумоввано результати 25-літніх досліджень співробітників відділу геноміки людини ІМБіГ НАН України, спрямованих на з’ясування молекулярно-генетичної природи, спектра і походження в популяції України мутацій (генетичних поліморфізмів) та реорганізацій кодуючих і некодуючих ділянок геному людини. Встановлено роль гетерогенності геному в патогенезі тяжких моногенних і мультифакторних патологій. Отримано дані щодо кореляції певних мутацій генів-детермінаторів з фенотиповими проявами моногенних захворювань, а також обговорено роль генів-модифікаторів у варіаціях клінічного фенотипу. Досліджено походження окремих мутантних алелів та знайдено основні закономірності процесів підтримання їхньої частоти в популяції України. Представлено дані стосовно асоціації деяких поліморфних варіантів з безпліддям, серцево-судинними захворюваннями (ішемічний інсульт), а також з масовими інфекційними хворобами (гепатит С, СНІД) та показано ефективність стандартної терапії. Продемонстровано перші результати і перспективи нової стратегії пошуку генів – маркерів нейродегенеративних захворювань та інтелектуальної недієздатності за рахунок повногеномного скринінгу геномних реорганізацій типу CNV.
Keywords: геноміка людини, генотип, фенотип, генетичний поліморфізм, генетичний маркер.